Przedostatnia seria banknotów franka szwajcarskiego przedstawiona poniżej nie jest już oficjalnym środkiem płatniczym na terenie dwóch państw Szwajcarii i Lichtensteinu - banknoty są rozpoznawalne po portretach znanych Szwajcarów.
Nie wiesz co zrobić z posiadanymi banknotami ? Skontaktuj się z nami aby ustalić formę wymiany oraz wynegocjować najlepszą cenę.
Cena hurtowa
Informacja o usunięciu ósmej serii CHF została podana kilka miesięcy wcześniej, okres wymiany na nowe franki dziewiątej serii był jednak za krótki. Krótki okres wymiany starych banknotów spowodował kłopoty i zirytował wielu. 30 kwietnia tego roku banknoty nie były wymieniane w kantorach oraz bankach w naszym kraju. Jakie ma to znaczenie dla przeciętnego Europejczyka, w żadnym państwie poza Szwajcarią nie można wymienić banknotu na własną walutę, nie można również używać jej na terenie Szwajcarii – żaden sklep ich nie przyjemnie, jak również na należy zwrócić szczególną uwagę na informacje podane przez Centralny Bank Szwajcarii w jakich placówkach można dokonać wymiany na aktualną serię CHF. Naszym zdaniem, informacji o nadchodzącej wymianę serii było za mało, oczywiście w obiegu znajdowały się już dwie serie o takich samych nominałach 1000, 200, 100, 50 i 20 franków szwajcarskich i każdy mógł wymienić stare banknoty na nowe podczas codziennych obowiązków, jednak przy większych kwotach należało już skorzystać z banku lub kantoru.
Banknot 10 CHF awers (8 seria)
wymiary : 126 x 74 mm
główny kolor : żółty
motyw : Le Corbusier
data wydania : 8 kwietnia 1997
Portret na awersie 10-frankowego banknotu przedstawia Charlesa Edouarda Jeannereta znanego jako Le Corbusier jednego z najważniejszych projektantów naszych czasów zajmował się architekturą i urbanistyką.
Banknot 10 CHF rewers (8 seria)
Na rewersie 10 frankowego banknotu jest przedstawiony plan dzielnicy rządowej w Chandigarh miasta w Indiach.
Banknot 20 CHF awers (9 seria)
wymiary : 137 x 74 mm
główny kolor : czerwony
motyw : Arthur Honegger
data wydania : 1 października 1996
Portret na awersie banknotu 20-frankowego przedstawia Arthura Honeggera największego twórcę muzyki dwudziestego stulecia. Kilka oper, symfonie, dzieła orkiestrowe, różnorodne oratoria sceniczne i rozbudowana muzyka kameralna są częścią wszechstronnej twórczości szwajcarskiego kompozytora.
Banknot 20 CHF rewers (8 seria)
Na rewersie banknotu 20-franowego znajduje się obraz parowozu Pacific 231.
Banknot 50 CHF awers (8 seria)
wymiary : 148 x 74 mm
główny kolor : zielony
motyw : Sophie Taeuber-Arp
data wydania : 3 października 1995
Portret na awersie 50-frankowego banknotu przedstawia Sophie Taeuber-Arp , jedną z najwybitniejszych artystek abstrakcyjnych naszego stulecia. Jej twórczość obejmuje malarstwo, tekstylia, rzeźby i płaskorzeźby.
Banknot 50 CHF rewers (8 seria)
Banknot 100 CHF awers (8 seria)
wymiary : 159 x 74 mm
główny kolor : niebieski
motyw : Alberto Giacometti
data wydania : 1 października 1998
Portret na awersie banknotu 100 franków przedstawia Alberto Giacomettiego jednego z najważniejszych rzeźbiarzy XX wieku - zyskał reputację wybitnego rzeźbiarza już w latach 30.
Banknot 100 CHF rewers (8 seria)
Banknot 200 CHF awers (8 seria)
wymiary : 170 x 74 mm
główny kolor : brązowy
motyw : Charles Ferdinand Ramuz
data wydania : 1 października 1997
Na awersie banknotów 200 frankowych znajduje się podobizna Charlesa Ferdinanda Ramuza wybitnego francuskojęzycznego pisarza szwajcarskiego żyjącego w naszych XIX wieku.
Banknot 200 CHF rewers (8 seria)
Banknot 1000 CHF awers (8 seria)
wymiary : 181 x 74 mm
główny kolor : fioletowy
motyw : Jacob Burckhardt
data wydania : 1 kwietnia 1998
Na banknocie 1000 franków szwajcarskich znajduje się wizerunek Jacoba Burckhardta jednego z wybitnych posługujących się językiem niemieckim historyków kultury XIX wieku.
Banknot 1000 CHF rewers (8 seria)